Lohesurf Brasiilias

Lohesurf Brasiilias on selle suure maa kirdeküljel vapustav sihtkoht lohesurfarite jaoks üle maailma. Ja kuigi kirdes asub ainult väike osa Brassilia lohesurfi kohtadest, on just see saanud väga populaarseks lohesurfarite seas kes soovivad oma piire laiendada tehes üha suuremaid ja võimsamaid trikke. Üks parimaid asju Brasiiliasse reisimise juures on tohutu hulk kohti mida saab külastada ja kohti kus saab surfata.

Mõned parimad ja tuntuimad lohesurfi piirkonnad Kirde-Brasiilias on: Cumbuco, Lagoa Cauipe (Lagoon) ja Lagoa (Taiba) lagoon, ja Paracuru.

Kirde Brasiilia: Cumbuco
Parimad tuuled: maist veebruarini
Tuule tingimused: 7-12 m/s kirdetuuled - maismaaga risti
Vee tüüp: ilusad sileda veega laguunid, lained ja pikad allatuule otsad
Veetemperatuur: sortsid ja bikiinid
Lähim linn: Fortaleza

Mõned kohad võivad muutuda vahel natuke rahvarohketeks aga on kindlasti väärt külastamist. Tuuled on hämmastavalt ühtlased ja üle 400 km tuult ja laineid ja randasid on see lohesurfarite jaoks puhas rõõm! Tuul puhub siin tugevasti, nii et võtke kaasa oma kõige väiksemad lohed - 6m - 7,5 m.

Lohesurfi kohad:

* Barra/Lagoa do Cauipe, sileda veega laguun Cumbucost lõuna poole allatuult.
* Lagoa do Taiba - teine idülliline sileda veega laguun, mis on natuke vähem rahvastatud kui Cauipe. Paracuru ja Prea linnad on samuti head lohesurfi kohad.

MÕNED PARIMAD KOHAD:

Cumbuco

Koht kuhu kõik lohesurfarid Brasiilias lähevad. Cumbuco on umbes 40 minutit Fortalezast ja lennujaamast, mis on ilmselt ka põhjuseks, miks kõik sinna lähevad. Linnas on suur valik öömaju (pousadas), restorane ja poode võrreldes teiste kohtadega aga tänu sellele on ka väga kommertslik. See on hea, sest seal on nii öösel kui ka päeval palju tegemist (kui sa mingil imelikul põhjusel ei taha lohega sõita) aga tuul ei ole Brasiilia kohta kõige parem. Hommikuti on kergelt maatuul, vesi on segalainega ja rahvast on palju. Natuke Cumbucost eemal on aga 2 head laguuni - Icarai Lagoa ja kuulus Lagoa do Cauipe. Majutus Cumbucos on tunduvalt kallim kui igal pool mujal (v.a. Fortaleza).

Lagoa do Cauipe

Enamus lohesurfareid on seda laguuni varem näinud, kas videote pealt, piltidelt või isiklikult. See on koht kuhu Brasiilias lohetama tasub minna. Osadel päevadel võib leida selle laguuni pealt üle 40 lohe ja palju rohkem vaatamas kallaste peal. Pole rahul oma sõiduga? Siis sulle arvatavasti ei meeldi siin. Kui sa aga tuled varem, jääd kauemaks või tuled õigetel päevadel (mitte laupäeval ja pühapäeval), siis sa peaksid rahule jääma. Laguun asub umbes 7 km allatuult Cumbucost. Siia saab tulla sõites mööda randa 5 minutiga või mööda teed 20 minutiga. Paljud surfarid tulevad siia allatuult mööda vett ja pärast korjavad neid peale hotelli töötajad, sõbrad või bagide rendifirma. Üks parim osa selle laguuni juures on majakesed koos laudade ja toolidega ja väikesed restoranid kust saab osta külma õlut ja toitu. Istuda laguuni serval jalad vees, külm õlu käes ja vaadata päikeseloojangut peale pikka lohesurfi päeva on nii hea tunne, et seda ei ole mõtetki proovida sõnadesse panna. Sa pead seda lihtsalt ise kogema.

Icarai

Icarai on linn millest sa sõidad mööda viis minutit enne Cumbucosse jõudmist. Mingil põhjusel siia ei ää paju lohetajaid, küll aga tavasurfareid. Icarais on päris korralik laguun, umbes pool Cauipe suurusest aga 1/10 lohetajatega. Seal on vee all paaris kohas teravad kivid, mis on varjatud ja mis hirmutavad enamuse lohetajatest eemale (või lood mida nendest räägitakse) aga kui te teate kus need on, siis see on sõitmiseks suurepärane ilma liigse rahvata koht. Laguuni on lihtne leida, te näete seda tee pealt. Majutus on sama kallis kui Cumbucos. Icarais on Cumbucole kõige lähem sularaha automaat.

Pecem

Cumbucos olles te märkate arvatavasti suurt kaubasadamat umbes 15 km allatuult. See on Porto do Pecem, ehk järgmine linn. Tuul on kergelt maa poolt ja natuke puhanguline.

Taiba

Taiba on suurepärane ja kindlasti üks parimaid kohti. Taibas asub laguun ja pakub ka head lainesõitu ja surfi koos hea valiku öömajade ja restoranidega. Võrreldes Cumbucoga on Taibal kindlasti rohkem väikelinna hõngu. Restoranid ja öömajad on suhteliselt soodsad aga tasub siiski ringi vaadata, et leida parimat hinda. Olenevalt kuust on laguun kas väga täis või täiesti tühi. Septembris näiteks on võimalik, et terve laguun on teie päralt ja tuul puhub ca 15 m/s. Isegi rahvarohkematel kuudel leiab aga alati ruumi sõita kas laguunis või ookeanis ja seal on alati palju inimesi kellega veest väljas olles suhelda.

Paracuru

Peale Taibat võid sa liikuda 45 minut rannikult ülespoole Paracurusse. Paracurus on lohesurfi jaoks tegelikult ainult üks koht, mis asub rannas, restorani ja lohesurfikooli ees. See on üks ilusaim ookeanisõidu koht aga võib muutuda väga ülerahvastatuks. Kui vesi on madal, siis kaugemal eemal on ala suhteliselt sileda veega, mis on kaitstud kivirahuga. Kivirahust eemal on korralikud lained, mis muutuvad vahusemaks ja väiksemaks kui veetase tõuseb. Kõrgema veega muutub sileda vee ala segalaineliseks ja enamus Paracuru surfivõlust kaob ära. Madala veega siin surfates peab olema aga ettevaatlik, kuna teatud piirkonnad võivad muutuda väga madalaks ja põhi on kivine. Paarsada meetrit allatuult on maa seest välja tulevad postid, mida kasutavad kohalikud kalamehed ja mis muutuvad kõrge veega nähtamatuks. Lohesurfi kohast kesklinna on autoga sõita 5-10 minutit. Ülekaalukalt üks ilusamaid linnu tohutu suure kirikuga täpselt keskuses, mida ümbritsevad restoranid, poed ja öömajad (pousadad). Siin on palju teha ja selle koha külastamine peaks olema kohustuslik reisides mööda rannikut ülespoole.

Lagoinha

Lagoinhast saab arvatavasti järgmine populaarne koht Cearas. Lagoinha on populaarne koht Brasiilia turistide hulgas, mis vaatab üle suure mäe külje ilusasse rand, mis on kaetud rendi ATV-de ja rannamajakestega. Linn on tegelikult väga väike, välja arvatud mõned suured kuurordid või hotellid ja mõned suured majad. Öösel ei ole siin eriti midagi muud teha, kui ainult hängida kohalikega kesklinnas. Baare ei ole, on mõningad restoranid ja praktiliselt mitte ühtegi turisti. Lohesurf on siin suurepärane. Mõned kilomeetrid mööda randa on laguun, mis on tavaliselt peaaegu tühi. See on kitsas aga pikk laguun, mis muutub ülestuult liikudes üsna madalaks. Pidage meeles, et siin on väikesed krabid, kellele meeldib su jalgu näpistada. Ookeani surf on siin samuti päris hea. Rand on väga lai kui vesi on madal ja väga lihtne on autoga ringi liikuda - ideaalne allatuult otste jaoks. Populaarne allatuule sihtpunkt on Flexeiras. 15 km jooksul Flexeirasesse saad sa nautida nii siledat vett, laineid, murdlaineid kui ka segalained. Kahe linna vahele ei jää suurt midagi, nii et vee tõuse ja mõõnasid tasub silmas pidada, et kuskil kahe linna keskel mitte jänni jääda. Flexeirase ja Lagoinha vahel sõidavad bussid, mis võivad sind tagasi viia, kui keegi teine ei ole nõus sind vedama.

Flexeiras

Pärast allatuult sõitu Lagoinhast satud sa Flexeirasesse. See koht on lohesurfi jaoks väga populaarne ja see on üks kahest kohast Cearas, kus on näha purilaudureid. Terve linn on täis öömaju, mõned odavad, mõned ülikallid ja päris hea valik restorane. Flexeiras on laht, kus tuul võib olla väga puhanguline kui sa ei ole kaugel ülestuult või allatuult. Igal pool keskel on kergelt maatuul ja lohetamine ei ole nii lõbus. Mõõnaga muutub vesi üsna siledaks ja tõusuga segalaineliseks. Kaks asja mida peab vees silmas pidama on kalapüügi postid, mis on pandud natuke kaldast eemale ja kivid. Poste on lihtne vältida aga kivid võivad olla peidus. Lihtsalt hoidke silmad lahti ja pidage seda meeles. Seda tasub silmas pidada eriti siis kui veetase on madal.

Prea

Järgmine peatus on neli tundi sõitu rannikult ülespoole Prea'sse. Tundub, et kõik kes Prea'sse satuvad lihtsalt peatuvad siin, olles teel Jericoacoara'sse. Kohe kui sa kohale jõuad tulevad su juurde motorolleritel brasiillased, kes küsivad kas sul on vaja juhiseid Jeri'sse. See võib olla suhteliselt tüütu aga samas on see hea idee. Seal ei ole palju öömaju, välja arvatud mõned rannal. Seal on suur lohesurfi puhkekeskus aga see on suhteliselt kallis. Tuul puhub alates varahommikust kuni hilisõhtuni ja vaibub 10 m/s öösel. Vesi on väga segalaineline aga see on suurepärane koht kus saada oma kõrgete õhulendude vajadus rahuldatud.

Jericoacoara

Jeri on kindlasti üks koht kuhu peab Ceara's minema. See asub looduskaitsealas rahvuspargis, kuhu pääseb ainult sõites Preast edasi mööda randa või Jijocast läbi liivaluidete. Kui sul on 4x4 auto, siis sa võid võtta ükskõik kumma marsruudi. Soovitav on võtta kaasa giid Jijoca'st või Prea'st, kui see on su esimene kord Jeri'sse sõita. Motorolleriga poiss võib sõita sinu ees ja see võtab aega umbes 20 minutit. Jeri on väga ainulaadne koht kultuuriliste mõjutustega üle kogu maailma. Tundub, et paljudel välismaalastel on siin öömajad ja restoranid ja see on populaarne turisti sihtpunkt, nii et siin on päris palju inglise keelt rääkivaid inimesi. Jeri's on ka kõige parem ööelu (välja arvatud ehk Fortaleza). Igal öösel inimesed tulevad tänavatele ja randa sööma, jooma ja hiljem tantsima. Öösel leiad sa peatänavalt mis viib randa palju kaupmehi, kes teevad sulle peaaegu ükskõik millise joogi suhteliselt soodsa hinnaga. See on öise Jeri populaarne koht. Kuigi Jeri's on rohkelt tegemisi, ei ole see parim koht Brasiilias lohesurfiks. Sa võid surfata aga tuul puhub maa poolt ja on väga puhanguline. Kõige parem valik on sõita mööda randa ülespoole kuni tuule suund muutub kaldaga paralleelseks või sõita Prea'sse.

Tatajuba
Kui sa otsustad sõita Jeri'st edasi mööda rannikut ülespoole on järgmine koht Tatajuba. Sinna jõudmine võtab aega umbes 30-40 minutit, see hõlmab ka lühikest praamisõitu (borsa) ja umbes 10 minutit, et tulla tagasi vähemalt 12-13 m/s tuulega. Seal on ka ookeani laguun, mis moodustub suure liivaribamadaliku sees ja kus on sile tasane vesi ning kenad lained väljaspool. Seal on ka paar öömaja. Kui sa otsustad minna Tatajubasse autoga, siis veendu, et su liivasõidu oskused oleksid lihvitud. Mõningates kohtades on päris keeruline sõita.

LISAINFO LOHESURFI JAOKS BRASIILIAS:

Rahvas

Rahvas muutub vastavalt kuule ja asukohale. Üldiselt mida kaugemal novembrist, seda vähem on rahvast. Samuti mida kaugemal lennujaamast, seda vähem rahvast. Populaarsed kohad nagu Cumbuco, Cauipe ja Taiba laguunid ning Paracuru võivad muutuda väga ülerahvastatuks. See on heaks julgustuseks avastamaks erinevaid kohti kus sina ja su surfisõbrad võivad olla ainukesed inimesed kilomeetrite raadiuses. Pea meeles, see ei ole Cabarete või Kite Beach, see on 400+ kilomeetrit tuulist randa, mis ootab lohesurfamist.

Portugali keel

Ei, sa ei räägi siin hispaania keelt, sa räägid portugali keelt. Võta natuke aega, et enne Brasiiliasse minekut ära õppida peamised fraasid ja sõnad. Youtube on hea allikas, et hääldus selgeks saada. See kuidas sõna kirjutatud on erineb suuresti sellest kuidas ta kõlab.

Autorent on soodne aga võimalik on rentida ka 4x4 sõidukeid ja rannabagisid - olenevalt sellest kui palju sa tahad rannas sõita, võid sa kaaluda mõnda viimastest variantidest.

Väike hoiatus - on teada juhtumeid, kus autorendi firmad on võtnud raha inimeste krediitkaartide pealt peale rendiperioodi lõppu ja isegi siis kui neid enam riigis ei ole - kontrollige oma panga väljavõtteid ja olge valmis vajadusel kaart tühistama.

Elukallidus Brasiilias: http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Brazil